Enj, Kor 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Këshilla për menaxhimin e kolesterolit të lartë/ 5 vajra gatimi që mund të ulin nivelin e kolesterolit të keq

Kolesteroli është i rëndësishëm për trupin në shumë mënyra.

Kjo substancë yndyrore dylli e gjetur në gjak ndihmon në krijimin e qelizave dhe hormoneve të tjera të rëndësishme. Por duhet të keni dëgjuar se asgjë nuk është e mirë kur kalon kufirin e saj. Në mënyrë të ngjashme, kolesteroli i tepërt gjithashtu mund të ketë një ndikim të rëndë negativ në trupin tuaj. Mund të shkaktojë grumbullim të pllakave brenda arterieve, duke çuar në probleme kronike të shëndetit të zemrës. Për të shmangur komplikime të tilla shëndetësore që mund të shfaqen kur nivelet tuaja të kolesterolit janë shumë të larta, duhet të dini disa ilaçe të thjeshta shtëpiake që mund t’ju mbajnë të sigurt.

Kur flasim për ilaçet shtëpiake, gjëja e parë që vjen në radhë është kuzhina jonë. Kuzhina është vendi nga vjen gjithçka. Epo, zakonet tuaja të jetesës, duke përfshirë dietën, luajnë një rol të madh në mënyrën se si trupi juaj reagon, ose si është shëndeti juaj.

Vuani nga nivelet e larta të kolesterolit? Zemra juaj është gjithashtu në rrezik të sulmit në zemër dhe goditje në tru! Shtoni këto 5 vajra në dietën tuaj për të mbajtur trupin tuaj të sigurt nga komplikimet e niveleve të larta të kolesterolit.

Vaj susami

A e dini se ky vaj është pa kolesterol? Shtimi i këtij vaji gatimi në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të mbani zemrën tuaj të sigurt. Gjithashtu, vaji i susamit përmban një sasi të ekuilibruar yndyrnash, me mbi 5 g yndyrë mono të pangopura dhe 2 g yndyra të ngopura në çdo lugë gjelle.

Vaj avokado

Vaji i avokados është i shtrenjtë, por është i shkëlqyeshëm për ata që vuajnë nga nivelet e larta të kolesterolit. Ky vaj është bërë nga tuli i shtypur i frutave të avokados. Ky vaj vjen i mbushur me përqendrimin më të lartë të yndyrave të pangopura, të cilat ofrojnë avantazhe anti-inflamatore, antioksidante dhe për shëndetin e zemrës.

Vaji i farave Chia

Pse duhet të shtoni vajin e farës chia në dietën tuaj ndërsa vuani nga nivelet e larta të kolesterolit? Këto fara të arta përmbajnë acid alfa-linolenik, i cili kontribuon në prodhimin e acideve yndyrore omega-3 të shëndetshme për zemrën.

Vaj ulliri

Kush nuk i di përfitimet e mahnitshme të vajit të ullirit? Ky vaj është i mbushur me cilësi anti-inflamatore që është e shkëlqyeshme për ata që kanë të bëjnë me nivele të larta të kolesterolit. Është mirë ta përdorni këtë vaj si salcë sallate ose sipër makaronave për aromë shtesë.

Vaj kikiriku

Vaji i kikirikut është një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për të mbajtur nivelin e kolesterolit të ulët. Ky vaj gatimi me nxehtësi të lartë që rrjedh nga farat e bimëve të kikirikut është i përsosur për pjekjen në skarë, pjekjen e perimeve dhe zierjen e mishit.

Top Channel

Youtube

Arkiva

Kategoritë