Sht, Kor 20, 2024
Banner Top
Banner Top

Përbërësit: 

250 g miell

2 lugë çaji fryrës ëmbëlsirash

2 lugë çaji kripë

1 lugë çaji vanilje

1/2 lugë çaji karafil pluhur

lëkurë portokalli

1 -1/4 gotë me sheqer

1/2 gotë qumësht

1/2 cup gotë lëng portokalli i freskët

3 vezë ambienti

1/4 gotë gjalpë i shkrirë

1/4 gotë vaj dhe 1/2 gotë bajame të pjekura.

Përgatitja:
Fillimisht parangrohni furrën në 180 gradë C. 

Si fillim rrahim gjalpin, vajin, sheqerin, dhe vezët për disa minuta. 

Në një tas bashkojmë miellin, fryrësin e ëmbëlsirave, karafilin pluhur dhe kripën. 

Pasi sheqeri dhe veza janë rrahur me gjalpin dhe vajin, shtojmë vaniljen, lëkurën e portokallit, lëngun e portokallit dhe qumështin. 

Përziejmë për 1 min dhe më pas shtojmë tasin me përbërësit e thatë ku i përziejmë mirë përsëri për 2 min. 

Ndërkohë në një tigan pjekim bajamet për 10 min dhe më pas i coptojmë me thikë. I pudrosim pak me miell dhe i hedhim tek brumi i kekut. 

Masën e hedhim tek forma e kekut të lyer më par me gjalpë. 

E vendosim në pjekje për rreth 40-45 min. 

Në fund pasi është ftohur, mund ta pudrosni nga sipër me sheqer pluhur.

Youtube

Arkiva

Kategoritë