Die, Jan 23, 2022
Banner Top
Banner Top
Ja pse keni dhimbje në muskuj kur jeni të shqetësuar

Ndiheni sikur keni vrapuar shumë, por nuk keni qenë larg nga shtrati juaj për një javë. Sa herë që e mendoni, nofulla ju shtrëngohet. Dhe po ta mendoni, gjërat në punë kanë qenë pak stresuese kohët e fundit.

Ekspertët i thonë Bustle se dhimbjet e muskujve janë një rezultat i zakonshëm i ankthit, pavarësisht nëse shfaqen pas një sulmi paniku ose thjesht rrinë në qafë, shpatulla ose diku tjetër.

“Kur ndihemi të shqetësuar ose të frikësuar, muskujt tanë tensionohen duke u përgatitur që trupat tanë t’i përgjigjen një kërcënimi real ose të perceptuar”, thotë Mark Debus, udhëheqës i ekipit shëndetësor të sjelljes në kompaninë e menaxhimit të pretendimeve Sedgwick.

Kjo është pjesë e përgjigjes “luftë ose fluturim”, ku trupi juaj përgatitet për të luftuar për jetën tuaj ose ikën në siguri.

“Zemra rrah shpejtë, frymëmarrja shpejtohet dhe gjaku shmanget nga zona jo thelbësore si stomaku dhe zorrët në pjesë të trupit që do të rrisin shanset tona për të mbijetuar, si këmbët dhe krahët tanë”, përfundon Michael Richardson.

Arkiva

Kategoritë