Die, Shk 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Ja kur era e keqe e gojës është shenjë se duhet të shkojmë te mjeku

Ndonëse ishte në formë të mirë, asokohe 23-vjeçari Duka Al Durham u godit nga probleme të ndryshme shëndetësore në verën e vitit 2017. Goja i thahej vazhdimisht, kishte etje dhe lodhje gjithnjë e më shumë. Ai u shqetësua shumë vetëm kur partneri i tij i tha se kishte erë të keqe.

“Ajo më tha se ishte shumë e dukshme, se kisha erë dardhe”, tha Duka Al për Daily Mail.

Duke pasur parasysh se nuk hante dardha, ai hulumtoi simptomat në internet dhe zbuloi se ishte era e keqe e gojës, karakteristikë e diabetit të tipit 1.

Era e keqe e gojës shkaktohet nga ketoacidoza diabetike, një gjendje e rëndë në të cilën trupi, në pamundësi për të përdorur sheqerin për energji, sepse nuk prodhon mjaftueshëm insulinë, fillon të djegë dhjamin. Si rezultat, ajo prodhon kimikate të quajtura ketone, të cilat kanë një erë karakteristike dardhe dhe emetohen përmes frymëmarrjes dhe djersës, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Më pas Duka Al shkoi te mjeku dhe, pas analizave të gjakut, zbuloi se vuante vërtet nga diabeti i tipit 1. Që atëherë, ai ka marrë injeksione të përditshme të insulinës.

Çfarë mund të tregojë era e keqe e gojës?

Era e keqe e gojës ose halitoza prek rreth 30 për qind të njerëzve dhe shkaqet mund të jenë të ndryshme. Ato përfshijnë konsumimin e ushqimeve aromatike, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, pirjen e duhanit dhe kongjestionin e hundës. Era e keqe e gojës mund të ketë një efekt të dëmshëm në vetëbesimin, marrëdhëniet dhe mirëqenien, dhe ndonjëherë është një shenjë paralajmëruese e diçkaje më serioze.

Youtube

Arkiva

Kategoritë