Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Dallimi mes sindromës premenstruale dhe shtatzënisë së hershme te gratë

Jeni të lodhur me ndryshim të humorit, keni fryrje të barkut dhe dhimbje çdo muaj, pikërisht përpara se të keni menstruacionet?

Nuk jeni vetëm. Sindroma premenstruale (PMS) është një gjendje e zakonshme që prek shumë gra, shkruan Health Day.

Sindroma premenstruale i referohet grumbullimit të simptomave që zakonisht ndodhin në një model të parashikueshëm që përkon me ciklin menstrual të një gruaje.

Sipas Women’sHealth.gov, sindroma premenstruale fillon pas ovulacionit dhe përfundon me fillimin e menstruacioneve.

Studiuesit besojnë se simptomat shkaktohen nga një rënie dramatike e hormoneve të estrogjenit dhe progesteronit që ndodh nëse nuk jeni shtatzënë.

Sipas Klinikës Mayo, simptomat e zakonshme të sindromës premenstruale përfshijnë:

Simptomat emocionale:

Tension/ankth, humor depresiv, magjitë e të qarit, ndryshimet e humorit, duke përfshirë nervozizmin ose zemërimin, ndryshimet e oreksit, të cilat mund të përfshijnë dëshirat për ushqim, pagjumësia, tërheqja sociale dhe përqendrimi i dobët.

Simptomat fizike:

Dhimbje të kyçeve ose muskujve, dhimbje koke, lodhja, shtimi në peshë i lidhur me mbajtjen e lëngjeve, fryrje barku, ndjeshmëri e gjirit, shpërthimi i akneve, kapsllëk ose diarre si dhe intoleranca ndaj alkoolit.

Simptomat e sindromës premenstruale kundrejt simptomave të shtatzënisë:

Sindroma premenstruale dhe shtatzënia e hershme ndajnë disa simptoma të zakonshme, të cilat mund t’ju bëjnë të pyesni veten se çfarë po ndodh me trupin tuaj.

Klinika Cleveland liston simptomat e mëposhtme të shtatzënisë, të cilat gjithashtu mund të ndodhin me sindromën premenstruale: gjoks të butë, lodhja, luhatje humori, aknet, fryrje si dhe dëshira për ushqim.

Por Penn Medicine vë në dukje disa ndryshime kryesore midis simptomave të shtatzënisë dhe sindromës premenstruale.

Megjithëse gjinjtë tuaj mund të jenë të ndjeshëm gjatë sindromës premenstruale dhe shtatzënisë së hershme, një ndryshim kryesor është se thithkat tuaja mund të bëhen të ndjeshme ose të dhimbshme gjatë shtatzënisë. Mos u shqetësoni; kjo zakonisht kalon pas disa javësh.

Të vjellat e mëngjesit zakonisht nuk ndodhin me sindromën premenstruale, kështu që nëse keni të përziera ose të vjella, kjo nuk është tipike për sindromën premenstruale dhe mund të tregojë shtatzëni. Gjithashtu, të vjella në mëngjes është një emërtim i gabuar; mund të ndodhë gjatë gjithë ditës.

Lodhja zakonisht largohet kur fillojnë menstruacionet. Nëse lodhja juaj është e vazhdueshme, edhe pas datës së duhur të menstruacioneve, kjo mund të tregojë shtatzëninë, veçanërisht nëse menstruacionet ju mungojnë.

Një tjetër shenjë konfuze është gjakderdhja. Disa gra përjetojnë gjakderdhje kur embrioni implantohet në murin e mitrës. Kjo ndodh rreth gjashtë deri në dymbëdhjetë ditë pas ovulacionit.

Njolla e lehtë dhe ngërçe mund të ndodhin në atë kohë. Dallimi më i rëndësishëm midis periodave tuaja menstruale dhe gjakderdhjes së implantimit është sasia e gjakut.

Gjakderdhja e implantimit është zakonisht e lehtë, ndërsa një rrjedhje më e madhe do të tregonte se menstruacionet kanë ardhur.

Mënyra më e mirë për të ditur nëse është sindroma premenstruale apo shtatzëni është të bëni një test shtatzënie në shtëpi.

Youtube

Arkiva

Kategoritë