Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Çfarë duhet të hani dhe çfarë jo që zorra e trashë të funksionojë siç duhet

Instituti Kombëtar i Diabetit, Digjestiv dhe Sëmundjeve të Veshkave në SHBA shpjegon përmes faqes së tij të internetit zakonet e të ushqyerit mirë dhe keq për funksionimin e zorrëve dhe shmangien e kapsllëkut.

Shumë shpesh, zgjedhjet tona ushqimore dëmtojnë zorrët, një nga organet më të rëndësishme për funksionimin e duhur të trupit dhe shëndetin mendor.

Ekspertët ofrojnë këshilla të vlefshme se si mund të mbrojmë zorrët përmes dietës, e cila përfundon në nxitjen e njerëzve që të hanë shumë fibra dhe lëngje për të ndihmuar funksionimin e fibrave.

Çfarë duhet të hani?

Të rriturit kanë nevojë për rreth 25 deri në 31 g. fibra vegjetale në ditë, në varësi të moshës dhe gjinisë. Për dikë që nuk është mësuar me ushqime me fibra të larta, shtimi i tyre në dietën e tyre duhet të bëhet gradualisht për të lejuar trupin të përshtatet. Mund të jetë i nevojshëm mendimi i ekspertit të dietologut për të përgatitur programin e duhur.

Ushqimet me përmbajtje të lartë fibrash:

– ushqime me drithëra integrale (të tilla si buka kafe dhe makaronat me drithëra të plota)

– drithëra (tërshërë, etj.)

– bishtajore (thjerrëzat, fasulet, soja dhe qiqrat)

– fruta (p.sh. manaferrat, mollët me lëkurë, portokalli dhe dardha)

– perime (karota, brokoli, bizele, perime me gjethe jeshile, etj.)

– arra (bajame, kikirikë, arra, etj.)

Nuk duhet të anashkalohet konsumi i shtuar i lëngjeve si uji, lëngjet natyrale të frutave dhe perimeve, supat me ujë për të lehtësuar funksionimin e zorrëve.

Përveç kësaj, duke parandaluar lëngjet, shmanget dehidrimi me pasoja negative për zorrët dhe shëndetin e përgjithshëm. Një nutricionist mund t’ju udhëzojë për sasinë e lëngjeve që ju nevojiten bazuar në peshën tuaj, shëndetin, shpeshtësinë e aktivitetit fizik dhe mjedisin në të cilin jetoni.

Çfarë duhet të shmangni

Shmangni ushqimet me pak fibra si:

– patate të skuqura

– Fast Food 

– Mish

– patatina dhe ushqime të përgatitura 

– ushqime të përpunuara si hamburgerët ose ushqimet me mikrovalë

Top Channel

Youtube

Arkiva

Kategoritë