Mar, Mar 19, 2024
Banner Top
Banner Top
Dëshironi lëkurë të shëndetshme? – Ndiqni këto këshilla

Këshilla për lëkurë të shëndetshme

Një lëkurë e pastër është ëndrra e çdo vajze dhe pse jo? Kjo vetëm sa i shton bukurinë personalitetit.

Shumica e vajzave dhe grave, veçanërisht, përpiqen me çdo gjë të mundshme që lëkura e tyre të duket e shëndetshme dhe me shkëlqim. Megjithatë, të gjitha këto përpjekje janë vetëm për përmirësimin e pamjes së jashtme që do të thotë se ushqimi që kërkohet për lëkurën nuk plotësohet.

Ekzistojnë tre lloje të lëkurës: e thatë, e yndyrshme dhe normale.  Siç thuhet ‘Ti reflekton atë që ha”, prandaj, cilësia e ushqimit ka rëndësi për lëkurën. Këtu janë masat paraprake që mund të marrim për ta bërë lëkurën tonë më të shëndetshme.

  1. Pini 2.5 litra ujë çdo ditë për të eliminuar toksinat dhe për të rritur qarkullimin e gjakut.

2. Përfshini fruta dhe perime të freskëta si portokall, të gjitha llojet e manaferrave, domate, perime me gjethe etj, fara, çaj jeshil për të marrë antioksidantë, vitaminë A, C, E, zink i cili gjithashtu mbron lëkurën nga radikalet e lira të prodhuara në trupin tuaj.

3. Lani fytyrën dy herë në ditë të paktën për ta mbajtur atë të pastër nga papastërtitë dhe djersa.

4. 15 minuta aktivitet në ditë do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe kështu do të siguroni lëndë ushqyese për lëkurën.

5. Konsumoni lëng Aloe Vera herët në mëngjes në stomak bosh.

6. Provoni dhe përfshini një shumëllojshmëri ushqimesh për të marrë një shumëllojshmëri të lëndëve ushqyese. Përfshini proteinat me cilësi të mirë në dietën tuaj, si qumështi dhe produktet e tij, vezët, mishi i pulës etj. Përfshini drithëra për të përmirësuar tretjen. Përfshini artikuj ushqimorë me omega 3 si farat e lirit, peshku, arra, sojë etj.

Jini të durueshëm për të paktën 3 muaj deri në një vit për të parë përmirësimin në lëkurën tuaj.

Youtube

Arkiva

Kategoritë