Hën, Dhj 6, 2021
Banner Top
Banner Top
Çfarë do të ndodhë me dozat e treta të vaksinës? OBSh jep përgjigjen përfundimtare

Disa prej vaksinave kanë lajmëruar për një dozë të tretë në mënyrë që të jetë më efikas mbrojtja nga virusi. Mesa duket OBSH dhe kreu i saj Tedros Adhanom Ghebreyesus ka dhënë një deklaratë kundër këtij vendimi. Arsyeja? E thjeshtë për sa kohë vendet e treta nuk kanë marrë ende dozën e parë nuk do të ketë një dozë të tretë…

“Dallimi në furnizime me vaksina kundër COVID-19 në botë është shumë i madh dhe jo i barabartë. Disa shtete dhe rajone janë duke porositur miliona doza përforcuese, para se shtetet e tjera të vaksinojnë punëtorët shëndetësorë dhe grupet më të rrezikuara”.

Por ai ka sugjeruar që këto doza të dërgohen tek skema COVAX e OBSH-së, e cila synon të ndajë vaksina për vendet e varfra.

“Varianti Delta po përhapet në botë, duke nxitur shpërthime të reja, të infektuar dhe të vdekur”, ka thënë Tedros.

Sipas tij, për variantin Delta i identifikuar fillimisht në Indi tani është raportuar në 104 shtete.

Këtë javë, Anthony Fauci, ekspert për koronavirusin në Shtetet e Bashkuara, ka thënë se është shumë herët për të rekomanduar dozën përforcuese për ata që tashmë janë vaksinuar kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton ky virus.

Arkiva

Kategoritë