Hën, Mar 18, 2024
Banner Top
Banner Top
Çaji i mentes ilaq për aknet hormonale? – Ja çfarë thonë ekspertët

Një ditë e re, një tjetër ilaç ‘mrekullie’ për kujdesin e lëkurës që është bërë viral në TikTok.

Ashtu si shumë ilaçe të famshme të TikTok, ky duket paksa shumë i mirë për të qenë i vërtetë.

Por, dermatologët kanë hulumtuar rreth çajit të mentës, duke thënë se mund të ketë njëfarë besimi në këtë pohim.

Çfarë është çaji i mentes?

“Mint” është një term ombrellë për disa bimë të ndryshme, duke përfshirë menten.

Dr Kaywaan Khan, një mjek i përgjithshëm dhe praktikues i avancuar shpjegoi se çaji i mentës prodhohet nga gjethet e bimës së mentës së quajtur Mentha Spicata, raporton The Sun.

A mund të qetësojë çaji i mentës aknet hormonale?

Nëpërmjet TikTok, çaji i mentës është shpallur ilaq për vetitë e tij balancuese të hormoneve – pra aftësia e tij e supozuar për të pastruar njollat hormonale dhe për të menaxhuar kushte si sindroma e vezores policistike (PCOS).

Kjo është një gjendje e zakonshme që ndikon në funksionimin e vezoreve të grave, duke shkaktuar perioda të parregullta, thasë të mbushur me lëngje në vezore dhe sasi të tepërt të hormoneve ‘mashkullore’ të quajtura androgjene.

Sipas Dr Khan, puçrrat hormonale zhvillohen kur androgjenët “janë jashtë sinkronizimit”.

“Trupat e femrave kanë gjithashtu androgjene, të cilat janë testosteroni dhe dihidrotestosteroni”, shpjegoi ai.

“Ata janë fajtorët kryesorë që nxisin aknet hormonale. Ne e dimë se androgjenët mund të rrisin prodhimin e sebumit dhe ta bëjnë shtresën e kanaleve të vajit më ngjitëse, duke rezultuar në bllokimin e poreve të cilat më pas mund të çojnë në shpërthime hormonale.”

“Këto mund të jenë kiste të thella dhe të dhimbshme që zakonisht ndodhin rreth nofullës dhe fytyrës së poshtme.”

Ai shtoi se hulumtimi i kryer rreth kësaj cështjeje ka shqyrtuar nëse çaji i mentës ka potencialin për të ulur nivelet e androgjenit.

Për rezultatet, Dr. Khan konkludoi se “Ndërsa këto gjetje janë premtuese, nevojiten më shumë kërkime për një periudhë më të gjatë kohore për të konfirmuar efektivitetin e çajit të mentes dhe për të kuptuar mekanizmat e tij”.

Sa çaj mente duhet të pijmë nëse dëshirojmë ta provojmë këtë ilaq?

Nëse dëshironi të jepni çaj mente, Dr Khan sugjeroi që të pini jo më shumë se dy filxhanë çaj menteje në ditë.

Por, mos bëni gabim duke shtuar qumësht ose sheqer në filxhanin tuaj, shtoi Dr Khan, pasi këto mund të rrisin ngarkesën glicemike të pijes suaj.

Youtube

Arkiva

Kategoritë