Mar, Shk 13, 2024
Banner Top
Banner Top
Biftek në salcë të bardhë kremoze

Përbërësit:

Gjysmë kilogram mish pule

300 gr kampionë

Një gotë verë të bardhë

300 ml ujë (pak më shumë nëse është e nevojshme)

2 lugë miell

3 thelpinj hudhre

Piper, kripë

Majdanoz

Vaj

Përgatitja:

Mishi rrihet pak që të hollohet, më pas skuqet në pak vaj për rreth 20 minuta.

Hiqni biftekët dhe vajit shtoni miellin dhe hudhrën e shtypur.

Skuqini derisa të marrin ngjyrën kafe të artë, më pas hidhni 200 ml verë të bardhë dhe 200 ml ujë.

Shtojmë kërpudhat e grira, i rregullojmë me kripë dhe piper, dhe i ktheni biftekët në tigan që të ziejnë me kërpudhat.

Youtube

Arkiva

Kategoritë