Mër, Jan 26, 2022
Banner Top
Banner Top
BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën

Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut.

“Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen.

Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën një samit për të diskutuar furnizimet e vaksinave.

Ndërkohë, Presidenti francez Emmanuel Macron u tha gazetarëve se kjo shënoi “fundin e naivitetit” nga BE.

Përhapja e vaksinave në shtetet e Bashkimit Evropian ka filluar ngadalë dhe blloku ka fajësuar kompanitë farmaceutike – kryesisht AstraZeneca – për mosdhënien e dozave të premtuara. AstraZeneca ka mohuar që nuk po respekton kontratën e saj.

“Unë mendoj se është e qartë që së pari kompania duhet të arrijë plotwsimin e dwrgesave”, tha zonja von der Leyen në një konferencë shtypi pas takimit të udhëheqësve virtualë.

“AstraZeneca  duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare evropiane para se të mund të angazhohet përsëri në eksportimin e vaksinave,” tha ajo.

“Ne duam t’u shpjegojmë qytetarëve tanë Evropianë se ata mund të marrin pjesën e tyre .”

BE është kritikuar, kryesisht nga Britania e Madhe dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), për të ashtuquajturin nacionalizëm vaksinash pasi ajo futi kontrollet e eksportit në vaksinat  e prodhuara brenda bllokut.

Si përgjigje, Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson paralajmëroi se “bllokadat” nuk ishin “të ndjeshme”.

Ai tha se një ndalim do të rrezikonte vaksinimin e Mbretërisë së Bashkuar, e cila deri më tani ka qenë më e suksesshme sesa programet e vaksinave të shumicës së vendeve anëtare të BE-së.

Z. Johnson paralajmëroi gjithashtu se një ndalim që shtrihej përtej furnizimit të diskutueshëm të AstraZeneca mund të bllokonte vaksinat e prodhuara për BioNTech / Pfizer në Belgjikë.

Por zonja von der Leyen reagoi të enjten, duke argumentuar se BE ishte “rajoni që eksporton shumicën e vaksinave në të gjithë botën”.

Shefi i BE më herët shkroi në Twitter se BE kishte eksportuar rreth 77 milion doza në 33 vende që nga dhjetori, raporton BBC.

Komentet e saj erdhën një ditë pasi BE lëshoi ​​një deklaratë të përbashkët me Mbretërinë e Bashkuar në të cilën të dy palët u zotuan të punojnë së bashku pas disa javësh tensionesh mbi goditjen Oxford-AstraZeneca.

Arkiva

Kategoritë