Mar, Sht 19, 2023
Banner Top
Banner Top
Akullore me shalqi

Përbërësit:

700 gr. shalqi (i pastruar)

1 limon

250 ml. Jogurt grek

1 lugë mjaltë

1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje

Çokollatë e grirë nëse dëshironi

Përgatitja:

1. Pastroni shalqirin nga farat, e prisni në kubikë më të vegjël dhe e shpërndani në një tavë që do ta mbuloni me letër. I vendosim fetat e shalqirit në frigorifer për të paktën 3 orë. Më pas, hiqni shalqinin dhe vendosni copat në një blender.

2. Përziejini derisa të përftoni një masë homogjene. Më pas shtoni lëngun e limonit, mjaltin dhe kosin grek, më pas përzieni edhe pak. Në fund, shtoni pak ekstrakt vanilje.

3. Transferoni masën që rezulton në një enë më të madhe dhe vendoseni sërish në frigorifer për 2-3 orë. Hiqni topat me një lugë akulloreje dhe, sipas dëshirës, ​​grijini sipër pak çokollatë.

Youtube

Arkiva

Kategoritë