Mër, Nën 29, 2023
Banner Top
Banner Top
A janë kokoshkat të shëndetshme?

Dikur konsideroheshin si një kënaqësi e këndshme në kinema, kokoshkat tani shihen si një zgjedhje e mirë për ju. Por a janë kokoshkat me të vërtetë të shëndetshme?

Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur për ta pjekur, çdo erëz e shtuar dhe ndoshta vetë kokrrat e misrit.

Së pari, duhet marrë parasysh misrin

Misri (madje edhe në formën e tij të skuqur) është një drith i plotë dhe drithërat janë një burim i rëndësishëm i vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve që luftojnë sëmundjet kryesore.

Drithërat e plota janë gjithashtu të mbushura, sepse ato përfshijnë të gjithë drithin – ndryshe nga drithërat e rafinuara, të cilave u janë hequr fibrat dhe lëndët ushqyese.

Hulumtimet sugjerojnë se marrja e drithërave të plota lidhet me një jetë më të gjatë, më pak inflamacion dhe një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru, kancerit, diabetit dhe obezitetit. Tri racione ditore me drithëra integrale madje janë lidhur me një BMI më të ulët dhe më pak yndyrë.

Por një gjë për të cilën duhet menduar është nëse kokoshkat vijnë nga një kulturë e modifikuar gjenetikisht. Disa shkencëtarë dhe profesionistë shëndetësorë janë të shqetësuar për rreziqet e mundshme të ngrënies së ushqimeve GMO (Ushqim i Modifikuar Gjenetikisht), të cilat nuk janë studiuar mirë. Nëse preferoni të shmangni GMO-të, kërkoni bërthama ose kokoshka që janë organike të certifikuara nga USDA (që do të thotë se nuk përmbajnë GMO) ose produkte me etiketën “Non-GMO Project Verified”.

Vaji

Kur zgjidhni një markë kokoshkash të paketuara, hiqni dorë nga vaji i listuar në përbërës. Vajrat më të mirë janë yndyrnat e pangopura anti-inflamatore (MUFA), të shëndetshme për zemrën, veçanërisht vaji i avokados dhe vaji i ullirit ekstra i virgjër.

Vajrat që janë më të lartë në acide yndyrore omega-6 – të tilla si vaji i misrit, vaji i sojës, vaji i lulediellit dhe vaji i farave të pambukut – priren të jenë pro-inflamator.

Një nga përfitimet e përgatitjes së kokoshkave tuaja në furrë është se ju mund të përdorni një vaj me përmbajtje të lartë MUFA dhe më pas ta lyeni me vaj të shëndetshëm. Ju gjithashtu mund të gjeni kokoshka me mikrovalë që nuk përmbajnë asnjë vaj, të tilla si kripa e detit dhe kokoshka organike.

Erëzat

Së fundi, merrni parasysh aditivët në ushqimet e lehta. Në kokoshkat e paketuara, erëzat mund të jenë të thjeshta si kripa e detit dhe piperi i zi. Ose përbërësit mund të përfshijnë përbërës të zakonshëm të qumështit, të tilla si gjalpë dhe djathë që nuk ushqehen me bar ose organik. Disa kokoshka janë të kalitur me sheqer ose ëmbëlsues të tjerë (mendoni misrin në kazan). 

Kokoshkat mund të jenë pjesë e shëndetshme e ushqimit të lehtë, por cilësia ushqyese ndryshon në mënyrë të konsiderueshme. 

Nëse preferoni varietete më të këndshme kokoshkash, bëjini ato ushqime të rastësishme dhe jo ushqime të përditshme. Dhe kini parasysh madhësinë e porcioneve. Madhësia e servirjes së kokoshkave është zakonisht tri deri në tri gota e gjysmë, por është e lehtë të lustrosh një qese me madhësi të plotë me një ulje. Dhe kjo mund të jetë ekuivalenti i karbohidrateve me të ngrënit pesë feta bukë. Plus, natriumi shtesë mund të shkaktojë mbajtje të lëngjeve që shkakton fryrje./Health.com

Youtube

Arkiva

Kategoritë