Mër, Mar 3, 2021
Banner Top
Banner Top
Vuani nga hipertensioni? Atëherë kujdes nga këto ushqime!

Hipertensioni, ose presioni i lartë i gjakut, është kur gjaku në trup pompon gjak më shumë se zakonisht. Kur një person ka këtë gjendje, mund të vuajë nga simptoma si lodhja, migrena dhe eventualisht ndërlikime të zemrës.

Ushtrimi është një mënyrë natyrale që bën që gjaku të normalizohet, por gjithashtu ndihmon trupin të djegë kripën dhe sheqerin e tepërt duke i kthyer ato në energji. Sidoqoftë, jo të gjithë kanë kohë për të ushtruar, domethënë trupi juaj po përdor natrium të tepërt dhe sheqer gabimisht. Nëse doni të parandaloni marrjen e presionit të lartë të gjakut, provoni të fshini llojet e ushqimit të përmendur në këtë listë.

1. Pije energjetike

2. Picat

3. Pitet në tenxhere

4. Mishin e përpunuar

5. Proshutën

6. Alkoolin

7. Ushqimin kinez./Familja Jonë

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë