Hën, Mar 8, 2021
Banner Top
Banner Top
Provoni recetën Toblerone për një version delikat shtëpiak

Ata të cilët i kanë provuar thonë që u pëlqejnë shumë, janë shumë të shijshme

Përbërësit:

– 1 filxhan prej 2,5 dcl;
– gjysmë filxhani gjalpë;
– 2/3 filxhan çokollatë të zezë;
– 1 filxhan e gjysmë lajthi të bluara;
– 1 filxhan lajthi të prera;
– 8 lugë ujë;
– pak më shumë se një filxhan sheqer pluhur.

Përgatitja:

Shkrini sheqerin dhe ujin, pastaj shkrini gjalpin dhe pastaj çokollatën. Shtoni lajthitë dhe përzieni mirë.

Formoni tretjen në formë trekëndëshi – në këtë do t’ju ndihmojë një fletë folie.

Vendoseni shkurtimisht në një frigorifer me ngrirje të thellë për të kompresuar mirë përzierjen.

Nëse dëshironi, mund ta derdhni ëmbëlsirën në fund.

Arkiva

Kategoritë