Die, Jan 17, 2021
Banner Top
Banner Top
FDA: Kujdes nga këta dezinfektues duarsh, po shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-të (FDA) ka shtuar edhe disa lloje të tjera të dezinfektuesve të duarve në listën e saj në rritje të produkteve që janë konfirmuar me përbërës të metanol toksik.

 
Më se dy duzina produkte sanitizues të duarve të shitura nga Meksika, përmbajnë nivele të larta të metanolit dhe janë rekomanduar për tërheqje, bëri me dije agjencia, raporton CNN, transmeton ln.

FDA tha se ka parë një rritje të numrit të produkteve dezinfektuese që përmbajnë etanol, i njohur gjithashtu si alkool etilik.

Metanoli mund të jetë vdekjeprurës nëse çohet në organizëm dhe toksik nëse përthithet përmes lëkurës. Shtetet kanë raportuar gjithashtu raste të verbërisë, shtrime në spital dhe vdekje tek të rriturit dhe fëmijët pas pirjes së produkteve të sanitizatorit të dorës me metanol, bëri me dije FDA.

Metanoli, ose siç njihet shpesh alkooli i drurit, përdoret në antifriz dhe prodhimin e karburantit. Ekspozimi ndaj kimikatit gjithashtu mund të shkaktojë përzierje, dhimbje koke, marramendje, agjitacion, amnezi, komë dhe konfiskime, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

CDC këshillon njerëzit që shpesh të lajnë duart me sapun dhe ujë për të shmangur kontraktimin e koronavirusit të ri. Nëse sapuni dhe uji nuk janë të disponueshëm, CDC rekomandon përdorimin e një sanitizuesi dore me bazë alkooli që përmban të paktën 60% etanol.

FDA po nxit konsumatorët të kontrollojnë sanitizuesit e dorës për të mësuar nëse ato janë në listën e produkteve jo të rekomanduara, të postuara në faqen e internetit të agjencisë dhe të raportojnë ndonjë efekt anësor ose probleme të cilësisë. 

Arkiva

Kategoritë