Sht, Tet 24, 2020
Banner Top
Banner Top
Cilat janë përfitimet nga lëngu i karotës?

Lëngu i karrotës është jashtëzakonisht ushqyes. Ai jo vetëm siguron kaliumin dhe vitaminën C por është gjithashtu shumë i pasur me provitaminë A. Pirja e lëngut të karotës mendohet se rrit imunitetin dhe përmirëson shëndetin e syve dhe lëkurës, ndër përfitimet e tjera.

Tri përfitimet mbresëlënëse të lëngut të karotës:                       

Shumë ushqyes

Lëngu i karotës është i ulët në kalori dhe karbohidrate ndërsa jep lëndë të shumta ushqyese. Një filxhan (240ml) përmban:

  • Kaloritë: 96
  • Proteina: 2 gram
  • Yndyra: më pak se 1 gram
  • Karbohidratet:22 gram
  • Sheqernat: 9 gram
  • Fibër: 2 gram

Lëngu i karotës gjithashtu siguron pigmentet karotenoide luteinë dhe zeaksantinë, të cilat veprojnë si antioksidantë në trupin tuaj. Antioksidantët luftojnë molekulat e paqëndrueshme të quajtura radikale të lira. Karotenoidi kryesor në lëngun e karotës është beta karotina, e cila është përgjegjëse për ngjyrën portokalli të karotave. Trupi juaj e shndërron atë në antioksidantë të vitaminës A.

Mund të mbrojë mëlçinë tuaj

Karotenoidet në lëngun e karotës mendohet se promovojnë shëndetin e mëlçisë. Disa studime tregojnë se efektet anti-inflamatore dhe antioksiduese të karotenoideve mbrojnë nga sëmundja e mëlçisë yndyrore-jo alkoolike.

Sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike ndodh kur dhjami grumbullohet në mëlçinë tuaj, zakonisht si rezultat i dietës së dobët, peshës së tepërt ose mbipeshës. Ajo përfundimisht mund të kalojë në dhëmbëza të mëlçisë dhe dëmtime të qëndrueshme.

Mund të përmirësojë shëndetin e syve

Lëngu i karotës përmban sasi të larta lëndësh ushqyese që përfitojnë nga sytë tuaj.

Në mënyrë të veçantë, 1 filxhan (250 ml) lëng karote paketon mbi 250 për qind të vlerës ditore për vitaminën A, kryesisht në formën e karotenoidëve provitaminë A si beta karotina./Familja Jonë

Arkiva

Kategoritë