Sat, Dec 7, 2019
Banner Top
Çfarë ndodhë me trupin tuaj nëse hani mjaltë përpara se të flini?

Pothuajse të gjithë dimë për përfitimet që kemi nëse konsumojmë mjaltë. Mjekët mjaltën e quajnë si super-ushqim, për shkak të shumë vlerave ushqyese që ka.

Por cfarë ndodhë nëse konsumoni mjaltë përpara gjumit?

Triptofani, është një përbërës që ka mjalta – një hormon që ndihmon në relaksimin e trupit dhe i jep sinjal trurit që ‘është koha për gjumë’. Nëse konsumoni mjaltë pëpara se të flini ju do të bëni një gjumë të rehatshëm.

Mjalta ndihmon gjithashtu edhe në nivelizimin e presionit të gjakut. Ka shumë faktor që ndikojnë në rritjen e tensionit të gjakut, por mjalta mund të ndikojë që ta stabilizojë atë. Kjo për arsye që përmban antioksidantë.

Pikërisht për shkak të antioksidantëve, mjalta forcon edhe sistemin imuntar duke i luftuar mikroroganizmat e ndryshme.

Një prej mënyrave më natyrale për të mënjanuar rrudhat – është konsumimi i përditshëm i mjaltës. është gjithmonë ide e mirë që të aplikoni mjaltën në lëkurë, sidomos pak para gjumit./Familja Jone

Banner Content

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë