Mër, Tet 28, 2020
Banner Top
Banner Top
Benefitet e ujit në organizëm

Nuk është një plumb magjik, mirëpo përfitimet e ujit janë të shumta.

Uji është bërë pija e dytë më popullore (pas pijeve gazuara). Me sa duket, sugjerimi i vjetër për të pirë tetë gota ujë në ditë nuk ishte gjë tjetër veçse një udhëzues, jo i bazuar në prova shkencore.

Ka një numër të madh të arsyeve për të pirë ujë. Në fakt, uji i pijshëm (i thjeshtë ose në formë të lëngjeve ose ushqimeve të tjera) është thelbësor për shëndetin tuaj.

“Mendoni për ujin si një lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë që është i pranishëm në lëngje, ujë të pastër dhe ushqime. Të gjitha këto janë thelbësore çdo ditë për të zëvendësuar sasi të mëdha të ujit të humbur çdo ditë”, thotë Joan Koelemay.

Nefrologu Kaiser Permanente Steven Guest, MD, shton:

“Humbjet e lëngjeve ndodhin vazhdimisht nga avullimi i lëkurës, frymëmarrja, urina dhe këto humbje duhet të zëvendësohen çdo ditë për shëndet të mirë”, thotë ai.

Po përpiqeni të humbni peshë? Uji nxit metabolizmin dhe ju ndihmon të ndiheni të ngopur.

Konsumimi i ujit në sasi të mëdha ndihmon në përmirësimin e metabolizmit. Trupi juaj duhet të punojë për të ngrohur ujin, duke djegur disa kalori shtesë në këtë proces.

Nëse ndiheni të dehidruar, pini ujë. Dehidrimi ju bën të ndiheni të lodhur.

Sasia e duhur e ujit mund të ndihmojë zemrën tuaj të pompojë gjak në mënyrë më efikase.

Një gotë me ujë në mëngjes, më mirë nëse është i vakët ka efekt detoksikimi natyral për trupin. Kjo mënyrë bën që të funksionojë më mirë mëlçia, aparati tretës dhe veshkat.

Uji  gjithashtu mund të ndihmojë transportin e gjakut dhe ushqyesve të tjerë thelbësor në qelizat tuaja.

Rreth 70% deri 80% e indeve të trurit tuaj është ujë. Nëse jeni të dehidruar, trupi dhe mendja juaj janë të theksuara. Nëse ndihesh i etur, je pak i dehidratuar.

Mbani një gotë ujë në tavolinën tuaj ose mbani një shishe sportive dhe pini atë rregulisht!/Familja Jonë

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë