Enj, Shk 25, 2021
Banner Top
Banner Top
90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

Një grua e moshuar në Blegjikë ka vdekur nga koronavirusi pasi refuzoi ventilatorin e frymëmarrjes për t’ia liruar një pacienti më të ri.

90 vjeçarja Suzanne Hoylaerts, nga Binkom, pranë Lubbeek, raportohet se u tha doktoërve: “Nuk dua të përdor respiratorin artificial. Ruaje për pacientët më të rinj. Unë e kam bërë një jetë të mirë tashmë”.

Ajo ishte shtruar në spital më 20 mars pas përkeqësimit të gjendjes me Covid-19, pasi vujati nga humbja e oreksit dhe mungesa e frymëmarrjes. Ajo u konrfirmua me koronavirus dhe u izolua, çka bëri që vajza e saj Judith nuk mund ta vizitonte. Dy ditë më vonë Hoylaerts vdiq.

Vajza e saj Judith i tha gazetës holandeze Het Laatste Nieuws: “Nuk munda t’i them lamtumirë dhe as nuk munda të shkoj në varrim”.

Ajo shtoi se nuk e di si kishte kapur virusi nënën e saj pasi kishte qenë vetëm në shtëpi sipas masave të izolimit.
Belgjika ka pasur 705 vdekje nga sëmundja me një rritje dramatike prej 200 ne 24 orët e fundit. Një 12-vjecare tragjike atje u bë viktima më e re e epidemisë në Evropë.

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë