Pre, Mar 5, 2021
Banner Top
Banner Top
6 Ushqime «të shëndetshme» që në të vërtetë mund të jenë të këqija për ju

Ushqimi i shëndetshëm është vetëm çështje ndërgjegjësimi. Për fat të keq, industria e ushqimit e ka bërë më të vështirë të dimë në të vërtetë se çfarë është e shëndetshme dhe çfarë jo, duke vendosur reklama dhe etiketa mashtruese në atë që është në të vërtetë ushqim i hedhurinave.

Sot, në Bright Side, kemi studiuar se cilat ushqime janë të këqija për shëndetin tuaj, megjithë pretendimet se ato janë të shëndetshme.

  • Lëngje frutash

Kjo përfshin edhe lëng portokalli! Për dekada të tëra, industria ushqimore ka shitur lëngje frutash dhe smoothies si një alternative e shëndetshme e frutave të rregullt. Jo vetëm që përmban të njëjtën sasi sheqernash si soda, por gjithashtu mungon vitamina dhe përmban kalori boshe që nuk do t’ju japin energji.

  • Qumështi

Për dallim nga ajo që na është drejtuar të besojmë, qumështi dhe produktet e qumështit nuk janë të domosdoshme për dietën tonë. Edhe pse qumështi përmban kalcium të absorbueshëm dhe vitaminë D, nëse pini shumë prej tij, po i tejkaloni kaloritë e nevojshme për një ditë. Dhe, nëse jeni i rritur, mund të jeni në rrezik nëse hani rregullisht mish dhe vezë.

  • Sodë pa kalori pa sheqer

Soda aktualisht nuk vlerësohet si e shëndetshme, dhe shumica e vëmendjes i është kushtuar konsumimit të sheqerit. Kështu që industria reagoi ndaj kësaj dhe siguroi mundësi pa sheqer dhe kalori të ulët. Por flitet shumë pak rreth asaj se si përmbajtja e fosfatit në këto sodë mund të dëmtojë ekuilibrin mineral në kockat tuaja kur dozat janë të larta. Mund edhe të krijojë një rreth të mbrapshtë në të cilin ndjeheni të lodhur për shkak të zbardhjes së mineraleve dhe më pas pini më shumë kola për tu ndier i zgjuar.

  • Salmon i kultivuar

Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i yndyrnave të shëndetshme dhe omega-3. Fatkeqësisht, salmoni i kultivuar përmban gjithashtu një sasi të madhe pesticidesh që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut. Megjithëse vende të ndryshme i janë përmbajtur kontrollit të ri të ushqimit dhe pesticideve për fermat e peshkut, kërkesa në rritje ka bërë që përqendrimet e peshkut të fermave të rriten, gjë që nga ana tjetër krijon një mjedis të përsosur për morrat e detit. Në përpjekjet e tyre për të luftuar morrat, fermerët e peshkut kanë rritur përdorimin e kimikateve.

  • Granola

Në varësi të recetës së përdorur, granola mund të jetë shumë e pashëndetshme për shkak të dozave të larta të sheqerit që përmban. Shumicën e kohës, frutat e thata shtohen gjithashtu, gjë që rrit përmbajtjen e saj të sheqerit edhe më shumë. Edhe pse granola në vetvete nuk është e dëmshme, doza të larta sheqeri mund të kërcënojnë shëndetin tuaj. Mjalti i përdorur nga markat tregtare gjithashtu mund të përpunohet shumë, i cili shpesh përmban ëmbëlsues të fshehur, apo edhe shurup misri.

  • Vaj ulliri

Vaji i ullirit është ndoshta një nga vajrat më të shëndetshëm që mund të konsumoni. Fatkeqësisht, kur njerëzit flasin për vajin e ullirit, ata shpesh harrojnë se shumica e këtyre përfitimeve vijnë nga vaji ekstra i virgjër i ullirit (EVOO). Shishet e etiketuara “Vaj ulliri i pastër” përmbajnë vaj të përpunuar që do të zgjasë më gjatë, por që është gjithashtu më i ulët në lëndë ushqyese dhe i mbushur me kimikate./Familja Jonë

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë