Enj, Jan 21, 2021
Banner Top
Banner Top
23 persona të prekur nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se ka shkuar në 23 numri total i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri.

“Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 145 raste për COVID-19 dhe në total janë në total 298 raste të testuara. Deri në këto momente 23 raste kanë rezultuar pozitiv për COVID-19”, bën të ditur Ministria e Shëndetësisë.

5 nga personat e prekur ndodhen në spitalin Infektiv në Tiranë (3 rastet nga i identifikuari i parë me COVID-19, një rast tjetër, 31-vjeçari me banim në Tiranë, me histori udhëtimi me Italinë dhe një grua 45-vjeçare nga Rrogozhina, me histori udhëtimi me Italinë). Gjendja e tyre deri në këto momente është e stabilizuar. Ndërsa 18 raste të tjera (në total) që kanë rezultuar pozitiv janë të vetëizoluar në shtëpi pa probleme të veçanta.

Shpërndarja e rasteve të konfirmuara me COVID-19 është si vijon:

Tiranë – 16 raste
Durrës – 3 raste (njëra prej të cilave ka ndërruar jetë)
Lushnje – 1 rast
Elbasan – 2 raste
Rrogozhinë – 1 rast

Të gjitha rastet kanë pasur histori udhëtimi me Italinë.

Dy rastet e reja të Durrësit janë pacientë që kanë patur kontakt me spitalin, 73-vjeçaren që ndërroi jetë, por nuk kanë shenja të sëmundjes dhe janë të vetëizoluar në shtëpi. Lidhur me mjekët dhe infermierët e Durrësit 50 testet nga kampioni i parë i kryer në Durrës rezultuan negativë, shkruan A2, transmeton Familja Jone.

0 Comments

Leave a Comment

Arkiva

Kategoritë